Jak długo cieszymy się sofą? Zaskakujące badania naukowców

Posted :
29 lipca, 2020
Posted :
Perfekt Design

Ile osób korzysta z jednej i tej samej sofy? Jak długa jest jej żywotność? Naukowcy z USA zbadali… sofy. Efekty mogą zaskakiwać, okazuje się bowiem, że średni cykl życia jednej sofy wynosi w Europie 8 lat. Czy w Polsce jest tak samo?

Pewną regułą jest, że gdy sofę kupują osoby starsze, to zazwyczaj zakup planowany jest na długie lata. Kiedy mebel trafia do domu, w którym są małe dzieci, zwykle rodzice szacują trwałość sofy na dwa lub trzy lata, wychodząc z założenia, że tapicerka szybko się pobrudzi. Wielość asortymentu dostępnego na rynku sprawia, że coraz rzadziej korzystamy z usług tapicerów. Wolimy dokonać nowego zakupu. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak to z tymi sofami jest naprawdę.

8 lat życia

Średnio w Europie i USA sofa wymieniana jest co 8 lat. Wciąż w wielu przypadkach kanapa służy swoim właścicielom nawet przez dekady, tapicerka jest najczęściej prana w ramach odświeżania mebla. Coraz częściej jednak moda współczesnych czasów i zmieniające się trendy biorą górę nad sentymentem. Młodzi ludzie kupują nowe sofy, żeby wpasować się w modę i często zmieniać design we wnętrzach. Według badań, w ciągu wspomnianych ośmiu lat, z sofy korzysta średnio (usiadło na niej choć jeden raz) 782 osób! W krajach skandynawskich oraz w Polsce liczby te wydają się zawrotne, w wielu domach nie ma aż tylu gości w takim okresie.

Czy warto mieć sentyment?

Dlaczego w niektórych domach sofy służą przez kilkanaście lat? Z reguły obawą jest sam zakup, wydaje się, że modny mebel musi być drogi. Tymczasem oferta wielu salonów meblowych jest wyjątkowo atrakcyjna. Tacy producenci jak BRW mają w swoim asortymencie wiele ciekawych mebli, które projektowane są przez doskonałych designerów, wykonane są z solidnych materiałów, ale cena wcale nie jest wygórowana. Wielość kolorów i kształtów jest ogromna, każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno do wnętrz z meblami stylizowanymi na antyczne, jak i do nowoczesnych, loftowych wnętrz.

Czy warto być sentymentalnym? Zdecydowanie tak, ale tylko jeśli chodzi o zbieranie pamiątek. W przypadku aranżacji wnętrz pamiętajcie, że tu chodzi nie tylko o estetykę, ale również o wygodę i dobre samopoczucie. Zmiany we wnętrzach od czasu do czasu są wskazane, zważywszy, że da się kupić ciekawe sofy w niskich cenach, to nie warto odkładać urządzania mieszkania lub domu na później.