Kuchnia gotowa czy na wymiar?

Posted :
19 września, 2018
Posted :
Perfekt Design

Dużo marzymy o swojej idealnej kuchni. Ale potem do naszych marzeń wkracza rzeczywistość. Czy gotowa kuchnia jest rzeczywiście tańsza? A może lepiej postawić na wysoką jakość i kuchnię, która przetrwa długie lata?

Na początku warto postawić na miejsce, w którym pracują profesjonaliści, a nie tylko osoby mające dostęp do programu do projektowania. Taka obsługa zaczyna się od wykonania profesjonalnych pomiarów i konsultacji, w czasie której mówimy o swoich oczekiwaniach. Pomiary mają wielkie znaczenie, gdyż wiadomo, że nasze domy czy mieszkania nie są idealne. Mogą się pojawić krzywizny, spady i nierówne kąty. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę w momencie projektowania mebli. Jeśli wykonujemy je na wymiar, nie musimy się przejmować standardowymi wymiarami szafek – wszystko można doskonale dopasować do swojego wnętrza.

Jeśli korzystamy z gotowych kuchni – sami musimy kombinować, jak je dostosować do naszej kuchni. Oczywiście szafki też są dostępne w różnych wymiarach, wiele zależy od tego, jak wygląda nasze wnętrze.

Projektujemy kuchnię

W czasie rozmowy z projektantem warto powiedzieć o swoich upodobaniach. Niektórzy chcą mieć szafki do sufitu, inni nie, jedni lubią mieć piekarnik na wysokości rąk, inni stawiają na kuchenki. Warto się też zastanowić nad tym, czy chcemy zabudowaną lodówkę, zmywarkę i dodatkowe szafki cargo, z których bardzo wygodnie się korzysta. Jeśli wybieramy kuchnie na wymiar, to projektant wszystko dostosowuje do nas w sposób indywidualny. W momencie, gdy stawiamy na gotowe kuchnie, zapewne będziemy musieli pójść na pewne kompromisy, więc należy wziąć to pod uwagę. Nie wszystko wtedy będzie można idealnie dopasować do naszych oczekiwań.

Transport i montaż

O ile transport mebli to w dzisiejszych czasach nie jest problem, o tyle z montażem jest już gorzej. W przypadku kuchni na wymiar, zyskujemy kompleksową obsługę, więc niczym nie musimy się martwić. Montaż szafek nie jest prosty. Trzeba robić to w odpowiedniej kolejności, często specjaliści na miejscu przycinają elementy do odpowiednich wymiarów, a także montują nasze sprzęty kuchenne. Oprócz tego ważna jest chociażby regulacja szafek i zawiasów. Wtedy wszystko jest idealnie proste. Samodzielny montaż wymaga wielkie odwagi i jest to zawsze ryzyko, gdyż możemy uszkodzić niektóre elementy. Jeśli jednak czujemy się na siłach, to na pewno może to być też świetna przygoda.

Jaką kuchnię wybrać?

Indywidualnie dopasowana kuchnia to często spełnienie marzeń. Wszystko możemy sobie wymyślić i omówić z projektantem. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że jesteśmy w stanie sobie wszystko dostosować do tego, by kuchnia była praktyczna i estetyczna. Przy okazji warto pamiętać, że kuchnia na wymiar wcale nie musi być droga. W dobrym salonie projektant jest w stanie zmieścić się także w naszym budżecie, a można zyskać naprawdę idealnie dopasowanie nawet w przypadku trudnych czy niewielkich wnętrz.