Czy barwy są obrazem naszej duszy? Są teorie, które mówią, że kolor to temperament, styl życia i odzwierciedlenie życiowych decyzji. Nie ma cienia wątpliwości, że to wyczucie estetyki, dobór kolorów mebli, farby pokrywającej ściany domu lub mieszkania, czy też barwy dodatków i ozdób, mogą stanowić o naszym dobrym lub złym samopoczuciu.
Psychologia koloru mówi o emocjach, barwy wszak wywołują przyjemność, szczęście, niepokój, energię… nie dziwi więc, że do każdego projektu kuchni i aranżacji wnętrz należy podchodzić bardzo roztropnie i nie można podejmować żadnych pochopnych decyzji. Ważna będzie funkcjonalność, wpływ na samopoczucie użytkownika oraz jakże istotna estetyka, by mieszkanie lub dom był modny i odpowiadał współczesnym trendom architektonicznym.
Kolor do kuchni można wprowadzić na wiele sposobów. Pierwszym elementem są barwy frontów, jeśli zrezygnujemy z klasycznej czerni i bieli, to możemy z mebli uczynić prawdziwą galerię kolorów. Możliwości są ogromne, począwszy od frontów bazujących na okleinie, a skończywszy na lakierowanych. Odcień? Każdy z możliwych, producenci w tym zakresie mają bardzo bogatą ofertę.
Wróćmy na chwilę jednak do bieli, jako tej klasycznej… jest ona symbolem czystości, sterylności, a także minimalizmu. Biała kuchnia pasuje do osób, które uwielbiają ład i porządek. Warto tu nadmienić, że w przypadku bieli warto postarać się o kolorowe dodatki, by przełamać monochromatyczną jednolitość. Wprowadzając ozdoby (albo w przypadku kuchni np. garnki, czajniki, etc.) w innym kolorze, radykalnie zmieniamy odbiór wizualny pomieszczenia. Co ważne, ta kolorystyczna baza jest łatwa do wymiany bez ponoszenia dużych kosztów. Wymiana frontów jest niewątpliwie droższa niż zakup dodatków w innym kolorze w chwili, gdy będziemy chcieli dokonać zmian w wystroju pomieszczenia.
Jak mówi psychologia koloru, większe przestrzenie barwy dominują i tłamszą te mniejsze, i tak jeśli damy ciemniejsze tło, to pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze. Dobór barw i użytych farb ma więc ogromny wpływ na to, jak będzie postrzegali wnętrze.
A co, jeśli zbudujemy kuchnię czarną? Stosując czerń we wnętrzach, wprowadzamy do nich swego rodzaju tajemniczość, element grozy i jednocześnie fascynacji. Te surowe barwy, jeśli będą wsparte ciepłymi kolorami (miedziane dodatki, czerwień lub żółć jako symbole energii), mogą dać niesamowity efekt.